Temperli Cam Duşakabin

 • Temperli cam demek havalı cam demektir. Havalı camlarda camlar üretilirken camların en sıcak noktaya getirildiği zaman camlara şiddetli şekilde havalar vurur yani camın içine hava doldurulur. Duşakabin camları neden havalı yapılıyor diye merak ederseniz, camın herhangi bir kaza sonucu kırılması esnasında duş ta olan kişiye zarar vermemesidir.

  Temperli Cam Üretim Aşamaları

  Temperli cam üretimi 8 aşamadan oluşmaktadır. Kesim, Rodaj, Delik, Freze, Yıkama, Serigrafi Baskı, Temperleme ve Son Kontrol ve Ambalaj.

  Kesim
  İstenen kalınlık ve renkte ham cam (float cam) tam otomatik CNC kesim ve kenar kırma masalarında kesilir ve kenarları koparılır.

  Rodaj
  Kesimden kalan keskin kenarlar, CNC makinalarla elmas disk kullanılarak yuvarlatılır.

  Delik
  İstenen koordinatlarda ve çapta tam otomatik CNC matkaplarla yüksek kalitede ve hızda delik delme işlemi gerçekleştirilir. Esnek takım değiştirici magazinler sayesinde çok delikli parçaların üretimi kolaylıkla yapılabilir.

  Temperleme
  Bu işlem için temperleme fırınları kullanılır. En az 650C ye ısıtılan cam, aniden basınçlı hava altında soğutulur. Cam bombeli üretilecekse, çok hızlı bir şekilde bombe alması sağlanır ve daha sonra soğutulmak sureti ile temperlenir.

  Freze
  İstenen koordinatlarda ve ebatlarda cam içinde freze ile boşaltma yapılabilmektedir.

  Yıkama
  Temiz bir işlem için cam, işleme prosesleri sonrası deminarilize su ile yıkanmak zorundadır.

  Serigrafi Baskı
  Cam kenarı boyunca siyah boyama yapılır. Amaç cam kaporta yapışmasını sağlayan kimyasalların güneş ışığından korunmasıdır. Baskı deseni ve ipek elek tamamen firma içinde üretilir.

  Son Kontrol ve Ambalaj
  Son kontroller sonrası ambalaj işlemi gerçekleştirilir.

Temperli Cam Duşakabin Uygulama Resimleri